Google Dorkları Kullanılarak Araştırma ve Bilgi Toplama

Google, Yandex, Yahoo v.s gibi arama motorları üzerinde arama yaparken nokta atışı yapmak, aktif anahtara ulaşmak için gerekli ve doğru adımları blog yazımda inceleyeceğiz.

Arama Motorları; ulaşılmak istenen verinin, SEO olarak kelime ve cümleye göre belirli algoritmalarla kullanıcıya aktarılan yapay zeka mekanizmasıdır.

Google örümcekleri veya botları internet siteleri ve siteler arasındaki bağlantılar aracılığıyla belirli algoritmalarla verileri indexleyerek sonuçları aramaya uygun hale getirir.

Dork Nedir?

Google üzerinde herkes arama yapabilir ama doğru bilgiye herkes ulaşamaz. Google tam anlamıyla bir Geri Dönüşüm Kutusu (Çöplük)'dur.

Dorklar genel olarak; siber güvenlik uzmanları, bilgi işlem çalışanları ve hackerler tarafından kullanılır. Dorklar arama sonuçlarını filtrelemek ve kesin sonuçlar elde etmek için tercih edilir.

Google Dorkları nasıl Kullanılır?

Site

Adres satırına site:mertbayram.com şeklinde arama yaparak Google üzerinde bulunan mertbayram.com sitesine ait tüm indexlenen başlıklara erişim sağlıyoruz.

site:mertbayram.com

Intitle

Adres satırına intitle:Cyber şeklinde arama yaparak Google üzerinde indexlenen Cyber ibaresi geçen tüm başlıkları listeler.

intitle:Cyber

Intext

Adres satırına intext:Cyber şeklinde arama yaparak Google üzerinde indexlenen Cyber ibaresi geçen tüm açıklama metinlerinde arama yapar

intext:Cyber

Inurl

Adres satırına "inurl:login" veya "inurl:admin" şeklinde arama yaparak url içerisindeki login ve admin ibaresi geçen tüm internet sitelerini listeler

inurl:login
inurl:admin

Filetype

Meslek ingilizceniz varsa, adından da anlaşılacağı gibi dosya tipi demektir. Benim için çok önemli bir dorktur. Bu dork ile ( doc, xls, pdf, txt) birçok dosya ve doküman bulabiliriz.

Cyber filetype:pdf
Cyber filetype:txt

Dorkları Birleştirmek

Intitle ve Inurl

Bu dork ile dışarıya açık olan FTP sunucuları karşımıza çıkar. Kısaca kullanıcıya açık olan tüm verileri dosya ve klasörler şeklinde listeler.

intitle:index of inurl:ftp

Intext, Filetype ve Site

Bu dork ile edu.tr uzantılı üniversite sitelerinin açıklama satırında hacker ibaresi geçen pdf dokümanlarını listeliyoruz.

intext:hacker filetype:pdf site:edu.tr

Tüm paylaşılan veriler eğitim amaçlıdır. Yıkıcı değil yapıcı olmak dileğiyle. İyi günler.

dork nedir google dorkları dorlar nasıl kullanılır arama motorunda dorklar araştırma yapmak bilgi toplama yöntemleri dorkların önemi google örümcekleri google botları

Yorumlar

    Bu konu hakkında yorum yapmak ister misiniz?

Yorum Yaz