Adım Adım Web Tasarım

Adım Adım Web Tasarım

25 Temmuz 2017
1193
genel

Merhaba arkadaşlar, Web tasarım ile uğraşmak istiyorum. Nereden başlamalıyım? Bu bölümü seçmeli miyim ? Site nasıl açabilirim ? gibi soruları özellikle öğrenci arkadaşlardan çokça duymaya başladım.

Yanlış olduğunu düşündüğünüz içerik var ise, yorum kısmında belirtebilirsiniz. Adım Adım Web Tasarım konumda sizlere kendi tecrübelerimi aktarmak istiyorum. Şimdiden teşekkür ediyor ve konuya geçiyorum.

Web Tasarım Nedir ?

Klasik bir tabirle açıklamak gerekirse; Kişi, marka yada kuruluşların internet dünyasına kendini tanıtmak ve reklam amacı ile kurulan web sitelerinin görsel arayüzüne web tasarım denir. Web tasarım, kurumlar ve firmalar tarafından mutlaka yaptırılması gereken kurumsal kimliktir.

Nereden Başlamalıyım?

Nereden Başlamalıyım? Sorusuna gelecek olursak, ilk olarak basit HTML etiketlerini öğrenmeye başlayabilirsiniz. HTML kodlarını öğrendikten sonra web sayfalarının kaynak kodlarını inceleyerek kendinizi bir adım daha ileri taşıyabilirsiniz. Sonraki adımınız CSS kodlarını öğrenmektir. Bilgisayarınıza ilk olarak Adobe Dreamweaver indirip oradan kodlamalar gerçekleştirebilirsiniz. Belirli bir aşamaya geldikten sonra program değiştirebilirsiniz. Benim tercih ettiğim kod editörü ise Notepad++ yazılımıdır. İlk web projemi Microsoft FrontPage programından yapmıştım. HTML ve CSS'nin kardeşleri olan HTML5 ve CSS3 konularında da bilgi sahibi olmakta fayda var. Bu adımları öğrendiyseniz web tasarım konusunda temeli atmış bulunuyoruz. Sonraki adım ise yazılım konusunda ilerlemektir. Yaptığımız tasarımları dinamikleştirmektir. Yani PHP veya ASP dili kullanarak kullanıcıya özel sayfalar tasarlamaktır. ASP dili hakkında fazla bilgiye sahip değilim. PHP dili mi? ASP dili mi ? Hangi dil size yakın geliyorsa o programlama dilini öğrenin derim. ASP/PHP yanında SQL veri tabanı sistemlerini de öğrenmeniz gerekir.

FRONT END : Web Sayfalarının görsel arayüzüdür. Sayfanın HTML, CSS dökümüdür.
BACK END: Web Tasarımın PHP, ASP gibi dillerle dinamikleştirme işlemi.

Kişisel not olarak ; Web Tasarım ve Yazılım Çok eğlenceli bir iştir ve ben işimi severek yapıyorum. Her tasarım yaptığımda, bunu ben mi yaptım diyorum ve daha çok azimle çalışmalarımı sürdürüyorum...

HTML Projemi Nasıl Çalıştırabilirim ?

En basitinden bilgisayarımızdan metin belgesi aracılığıyla ilk HTML kodlarımızı yazalım. Farklı kaydet yaparak uzantısını projeadi.html olarak belirtelim.

HTML başlangıç ve bitiş kodları aşağıdaki örnekte verilmiştir.

<html>
<head>
<title>SAYFA BAŞLIĞI BURAYA YAZILIR</title>
</head>
<body>
İLK WEB PROJEMİZ / SAYFA İÇERİĞİ BURAYA GELECEK
</body>
</html>

PHP Dili Bilgisayarda Nasıl Çalıştırılır ?

PHP çalıştırmanız için bilgisayarınızda yüklü olması gereken bazı bileşenler vardır. Bunlar Apache, PHP, MySQL 'dir. Bu yazılımları hazır paket olarak da bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu hazır yazılımlar XAMPP, EasyPHP, WampServer gibi toplu paket programlarıdır. Ben program olarak XAMPP kullanmaktayım. Kullanacağınız paket yazılım tercihi size kalmış.

Web Sitesi Nasıl Açılır ?

Belirli adımları geçip web sitesi açma adımına geldiniz. Tebrikler. İlk olarak kendinize deneme amaçlı olarak ücretsiz domain ve hosting hizmeti sağlayan firmalardan internet sitemizi tanımlayabiliriz. FTP yardımı ile sunucunuza dosyalarını yükledikten sonra biraz arayüzü keşfetmelisiniz. Genelde her sunucunun yapılandırılma arayüzünü birbirine benzer. Orada kendinizi biraz geliştirdikten sonra ücretli domain alma adımına geçebilirsiniz. Domaini satın aldığınız Yıl/Yıllar ve sunucunun GB kapasitesine göre fiyatlar değişmektedir.

SEO (Search Engine Optimization)

Site açmayla iş bitti sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Asıl büyük iş şimdi başlıyor. Nedir bu SEO ?

SEO Türkçe adıyla, Arama Motoru Optimizasyonudur. Sitenizi yazarken kullandığınız her kelime bir SEO faktörüdür ve bu kelime faktörlerini arama motorları rekabet oranına göre mantıklı kelimeler seçmemiz gerek. Firmalar artık arama motorlarında öne çıkmak için binlerce TL harcıyorlar. Her geçen gün arama motorlarında çıkmak daha da zorlaşıyor. Bir bitkiyi düşünün, su ihtiyacını almadan ve güneş ışınları olmadan yaşayamaz. Kısaca SEO yapılmayan bir web sitesi de sistemde yaşayamaz.

Web Tasarım ve Yazılım dünyasına adım atacak arkadaşlara tavsiye olarak ; Temel olmadan yapılan her işte aksaklıklar olur. Temeli sağlamlaştırmak yalnızca sizin elinizde...

Başarılar dilerim...HTML CSS PHP ASP SQL XAMPP Web Tasarım Nedir ? Web Yazılım SEO Nereden Başlamalıyım? Notepad++ Kod Editörleri

Yorumlar

 1. Nazif Mert Bayram
  26 Temmuz 2017
  Teşekkür ederiz Mehmet kardeşim.
  Firma olarak isim vermek istemiyorum ama destek sistemi en iyi olan firmayı tercih ediniz.
 2. Mehmet Emin
  26 Temmuz 2017
  Emeğine sağlık hocam çok güzel anlatım olmuş.
  Site adımızı hangi firmadan almamızı önerirsiniz ?
 3. Bu konu hakkında yorum yapmak ister misiniz?

Yorum Yaz