Google Botları Nasıl Çalışır ?

Bing, Yahoo, Yandex ve Google gibi farklı şekilde arama motorları bulunmaktadır.

İnsanlar arama motorlarını kullanarak aradığı bilgiye, içeriğe hızlıca erişmek ve konuyla ilgili bilgi almak isterler. Bence Google diğer arama motorlarına göre bu işin ustasıdır. Googlebot veya örümcek olarak da adlandırılır.

Bu bot web sitelerinde kullanıcıların erişebildiği tüm noktaları gezer ve belirli algoritmalarla hızlı bir şekilde sayfaları indexler. Genellikle sitemap üzerinden indexleme yapar.

Google sisteminin nasıl çalıştığına gelecek olursak, Google sisteminde yapay zeka tabanlı botlar bulunmaktadır. Bu örümcekleri ağdan yayılan bir virüs olarak kabul edebiliriz. Virüsler kendilerini kopyalayan, sürekli çoğalan zararlı yazılımlardır. Ama bu bot tam tersi olarak çalışan, sitelerin içeriklerini tarayan, indexleyen ve raporlayan yazılımdır. Düşünün bu program yazılmasaydı aradığımız hiçbir kelimeyi bulamayacaktık.

Google örümcekleri, SEO ve içerik optimizasyonları için oldukça önemli bir unsurdur. Sitenizdeki önemli içeriklerin Googlebot tarafından taramasını önlemek istiyorsanız, robots.txt dosyanızı hazırlamanız gerekebilir.

Ayrıca botların sizi ne sıklıkla ziyaret ettiğini biliyor musunuz?

cache:http://www.mertbayram.com

Web sitenizin hızlıca indexlenmesini veya sadece bir makalenizin indexlenmesini istiyorsanız, Google WebMaster araçları -> Tarama -> Google Gibi Getir adımlarını takip edebilirsiniz.Google Bot Örümcek Google Sitemap Robots

Yorumlar

    Bu konu hakkında yorum yapmak ister misiniz?

Yorum Yaz