Sosyal Medya Monitoring Nedir? Monitoring Ne İşe Yarar?

Sosyal Medya Monitoring ; Markaların veya Kişilerin sektör hakkında sosyal medya üzerinden konuşulanları takip etme, izleme, raporlama ve analiz süreçlerini içermektedir.

Sosyal medya monitoring ile sadece facebook, twitter, instagram v.b gibi sosyal ağlar kastedilmemektedir. Forumlar, bloglar, sözlükler, şikayet siteleri gibi tüm platformlar dahildir.

En basitinden Monitoring araçları olarak örnek vermek gerekirse. İlk sırayı Google Alerts almaktadır. Google Alerts belirlediğiniz kelimeleri arama motorunda araştırarak sonuçlarını size mail olarak göndermektedir. Genellikle; Marka ismi, kişi ismi, ürün ismi ve rakip firmaların ismi anahtar kelime olarak belirlenir.

“Konuşmak bir ihtiyaç ise, dinlemek bir sanattır.”
GoetheHedef kitlenizin ve müşterilerinizin markanız hakkında ne düşündüğünü öğrenme açısından monitoring oldukça önemlidir. Müşterilerinizin markanızdan memnun olup olmadıklarını bu sayede öğrenebilirsiniz.

Rakiplerinizin neler yaptığını görmek marka stratejilerinizi geliştirmenizi sağlar. Yenilikleri, pazarlama stratejilerini takip etmek ve başkalarının yapamadıklarını görmek, gelecek için sizin sektörde öncü bir marka olmanıza yardımcı olur.


Sosyal Medya Monitoring Ne İşe Yarar?

Sosyal medya monitoring size iletişim stratejinizi geliştirmek için 5N 1K’yı öğrenmenizi sağlar.

  • Konuşanlar Kim?
  • Konuşanlar Neyi Nasıl konuşuyor?
  • Neden konuşuyor?
  • Nerede konuşuyorlar? (Hangi platformlarda)
  • Ne zaman konuşuyorlar? (Hangi zaman aralığında)


CRM Monitoring Sosyal Medya Monitoring Sosyal Medya Takip

Yorumlar

    Bu konu hakkında yorum yapmak ister misiniz?

Yorum Yaz